Lista żydowskich mieszkańców Otwocka, którzy w kwietniu 1939 roku posiadali prawa wyborcze

Otwock wspólnie tworzyli i rozwijali jego żydowscy oraz chrześcijańscy mieszkańcy. Wielu z nas mieszka w domach, w których dawniej modlono się po hebrajsku. Wiele domów, całych osiedli mieszkaniowych, sklepów, szkół, przedszkoli i innych budynków stoi w miejscach, gdzie dawniej swoje domy mieli otwoccy Żydzi, którzy stanowili w roku 1939 ponad 60 proc. mieszkańców naszego miasta.

Niemal wszyscy zostali zamordowaniu w wyniku morderczej polityki nazistowskich Niemiec. Ogromna większość z nich zginęła w obozie zagłady w Treblince oraz w setkach egzekucji. Nie mają grobów, zwykle nie mają też potomków, którzy mogli by ich wspominać.

Dlatego to właśnie na nas, współczesnych mieszkańcach Otwocka, spoczywa moralny obowiązek pamiętania o naszych dawnych żydowskich sąsiadach. Różne mogą być przejawy naszej zbiorowej i indywidualnej pamięci. Dla mnie najważniejsze jest to, aby przywrócić im imiona i nazwiska. Dlatego będę sukcesywnie publikować będę imiona i nazwiska żydowskich mieszkańców poszczególnych otwockich ulic i domów.

Imiona i nazwiska pochodzą ze spisów przygotowanych przez urzędników miejskich przed wyborami samorządowymi wiosną 1939 roku. To źródło ma niestety zasadniczą wadę – w tych spisach umieszczano wyłącznie osoby mające prawa wyborcze, a te w 1939 roku miała zaledwie połowa mieszkańców naszego miasta. Wynikało to z tego, że prawa wyborcze nabywało się po skończeniu 24 roku życia. Z struktury demograficznej wynikało, że mniej więcej połowa naszego ówczesnego społeczeństwa miała mniej niż 25 lat.

Ulica
Andriollego
Bartosa
Batorego Al.
Bazarowa
Bema
Bernardyńska
Białołęcka
Biruty
Borowa
Bracka
Ceglana
Chłodna
Chłopickiego
Cieszyńska
Cicha
Cybulskiego
Czaplickiego
Dwernickiego
Dąbrowskiego
Fredry
Gdańska
Gdyńska
Geislera
Gliniecka
Goldflama (ob. Goldflama i Przygody)
Górna
Jabłońskiego/Willowa (ob. Zielna)
Jagielońska
Jaremy Ks.
Jastrzębia
Jodłowa
Joselewicza B. (ob. Świderska)
Karczewska
Kartuska
Kąpielowa
Kilińskiego
Klonowa
Kochanowskiego
Konarskiego
Konopnickiej
Kolejowa (ob. Powstańców Warszawy)
Kościelna
Kościuszki
Kozia (ob. Skłodowskiej)
Krakowska
Krasińskiego
Krzywa (ob. nie istnieje)
Kupiecka
Kwiatowa
Legionów
Lelewela
Leśna
Letnia
Listopada 11
Literacka
Lubeckiego
Ludna
Lwowska
Łukasińskiego
Matejki
3-go Maja
Mazurska
Mickiewicza (ob. Kopernika)
Mochnackiego
Moniuszki
Myśliwska
Napoleońska
Narutowicza
Niecała (ob. Inwalidów Wojennych)
Niemcewicza
Norwida
Odyniecka
Ogrodowa
Okrzei
Orla
Orzeszkowej
Paderewskiego (ob. nie istnieje)
Pałacowa
Parkowa (ob. Filipowicza)
Piastowa
Piękna (ob. Jana Kurnakowicza)
Piłsudskiego
Plater Em.
Podgórska
Podleśna
Podmiejska
Polna
Portowa
Poznańska
Prądzyńskiego
Prosta
Przewoska
Prusa
Poniatowskiego
Pułaskiego
Racławicka
Rejtana
Reymonta
Rodziewiczówny
Róż Al.
Rybna
Rycerska
Rysia
Samorządowa / P.O.W.
Sienkiewicza (ob. Armii Krajowej
Słoneczna (ob. Kubusia Puchatka)
Słowackiego
Sołecka
Sosnowa
Składowa
Soplicowo
Sowińskiego
Staszica
Struga
Syrokomli
Szlachecka
Szkolna
Szopena
Szpitalna
Szwoleżerów Al.
Świerkowa
Tadeusza
Targowa (ob. nie istnieje)
Tatrzańska
Topolowa
Traugutta
Ujejskiego
Ułańska
Warszawska / Niepodległości
Wawerska
Wesoła
Widok
Wiejska
Wierzbowa (ob. Wierchowa)
Wileńska
Wiosenna
Wiślana
Wiśniowa
Wojskiego
Wolności Pl.
Wronia
Wyspiańskiego
Zamenhoffa
Zaściankowa
Ziemowita
Zygmunta
Żeromskiego

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!