Synagoga i mykwa przy ul. Górnej

W 1910 r. na posesji Baucje Reidorf, przy ul. Świderskiej II (ob. ul. Górna 6) wybudowano murowany dom modlitwy, mykwę i rzeźnię drobiu. Synagoga nazywana była od nazwiska fundatora Reindorf’s Szul (czyli: synagogą Reindorfa). Pod koniec 1938 r. rzeźnia drobiu została zlicytowana za ciążące długi.

Po śmierci Józefa Piłsudskiego, Gmina Wyznaniowa Żydowska uczciła jego pamięć właśnie nabożeństwem w tej właśnie synagodze: „W synagodze Reindorfa odbyło się w sobotę żałobne nabożeństwo za duszę Marszałka Piłsudskiego. Żałobne kazanie wygłosił rabin L. Janowski. Kantor Z. Gerber odprawił modlitwę zaduszną. W niedzielę odbyło się żałobne posiedzenie rady gminy żydowskiej, na którym na wniosek prezesa gminy Engelmana uchwalono wyznaczyć sumę pieniężną na kopiec Piłsudskiego w Krakowie”.

W czasie okupacji dom modlitwy i mykwa znajdowały się na terenie getta. Rada Żydowska przeznaczyła je na łaźnię, dom izolacyjny (odwszalnia), stajnię dla koni i stolarnię.

W 1948 r. Symcha Symchowicz tak opisał pozostałości po synagodze: – „Dotarłem do ruin otwockiej mykwy, żydowskiej łaźni rytualnej. Obok niej stały pozostałości małej synagogi –zwanej Reindorf’s Szul (czyli: synagogą Reindorfa). Cztery ściany synagogi stały wciąż nietknięte, można było na nich rozpoznać zarysy ludowych malowideł ściennych: różne zwierzęta biblijne, a w środku olbrzymi mityczny lewiatan.”

(Wspomnienie z września 1948 r. – Symcha Symchowicz)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!